Berenberg: SEC’in Sıradaki Hedefleri Bu Altcoinler Olabilir!

Berenberg Salı günü yayınladığı bir araştırma raporunda, altcoinler hakkında birkaç açıklama yaptı. Özellikle stablecoinler ve merkezi olmayan finansın (DeFi) ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) kripto sektörüne yönelik baskılarında bir sonraki hedef haline gelebileceğini söyledi. İşte detaylar…

Berenberg’den altcoinler için uyarı

Yatırım bankası, SEC’in artık piyasa değeri açısından en büyük ikisi olan Tether (USDT) ve USD Coin (USDC) dahil olmak üzere stablecoinleri ve merkezi olmayan finans protokollerini mevzuata uygun hale getirmeye odaklanabileceğini söyledi. SEC bu ayın başlarında kripto borsası Binance’e, kurucusu Changpeng “CZ” Zhao’ya ve Binance.US’in işletme şirketine federal menkul kıymetler yasalarını ihlal ettikleri iddiasıyla dava açtığını söyledi. Bir gün sonra da rakip borsa Coinbase’e (COIN) benzer suçlamalarla dava açtı.

Mark Palmer liderliğindeki analistler, SEC’in düzenlenmemiş DeFi protokollerinin düzenlenmiş kredi verenlere ve borsalara uygulanabilir alternatifler olarak hizmet etme potansiyelini azaltmak istiyorsa, “merkezi olmayan finansın can damarı olarak hizmet eden sabit coinleri hedef alabileceğini” yazdı. Raporda, SEC’in bu stablecoinleri hedef alarak DeFi ekosistemini de zayıflatabileceği belirtildi.

Berenberg, ABD’li düzenleyicilere işaret ediyor

Berenberg, USDC’nin ABD’li düzenleyiciler tarafından hedef alınması halinde, Coinbase’in gelirleri üzerindeki etkisinin önemli olabileceğini söylüyor. 2023’ün ilk çeyreğinde borsanın USDC rezervlerinden elde edilen faiz gelirinden 199 milyon dolar net gelir toplamın yaklaşık yüzde 27’si – elde ettiğini belirtiyor. Notta, SEC’in kayıtsız bir menkul kıymetten ziyade bir emtia olarak onayladığı Bitcoin’in (BTC), baskının nihai faydalanıcısı olması muhtemel olduğu belirtildi.

Raporda, MicroStrategy (MSTR) hisselerinin, şirketin Bitcoin edinme ve tutmaya odaklanması nedeniyle daha iyi performans gösterecek şekilde iyi konumlandırıldığı, çünkü düzenleyici kısıtlamanın muhtemelen son yıllarda olduğundan daha fazla Bitcoin odaklı bir ABD kripto endüstrisine yol açacağı belirtildi.

Hangi altcoin projeleri SEC’in hedefinde olabilir?

Peki, Berenberg’in “SEC’in hedefinde olabileceğini” söylediği stablecoinler ve DeFi coinleri arasında neler var? En büyük stablecoinler arasında Tether, USD Coin, Dai, Binance USD, TrueUSD, Pax Dollar, USDD, Gemini Dollar, TerraClassicUSD, Frax, USDJ, LUSD, TRIBE, EURS, USDX yer alıyor. En popüler DeFi tokenları ise AVAX, LINK, UNI, ICP, LDO, STX, GRT, RPL, AAVE, FTM, MKR, XTZ olarak karşımıza çıkıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x