Bitcoin Madencilerinden Büyük Satış! Selloff mu Geliyor?

Bitcoin (BTC) madencileri, ABD’den gelen son düzenleyici hamleler eşliğinde rezervlerini merkezi borsalara taşımaya başladı. Sell-off gelebilir mi? İki uzman ayı piyasasından kurtulmak için kritik teknik seviyeleri belirliyor.

Bitcoin madencileri rezervlerini eritiyor

ABD’li düzenleyici CFTC tarafından dava edilen lider borsa Binance, kripto para piyasasında belirsizliğe ve endişeye neden oluyor. Bitcoin fiyatı olumsuz haber akışının ortasında bir noktada 27.000 doların altında geriledi. Bunu takiben, Bitcoin madencileri ellerindeki BTC rezervlerini satmaya başladılar.

Bitcoin Madenci-Borsa Akış metriğine göre, madenciler Salı günü yaklaşık 1700 BTC’yi kripto para borsalarına aktardılar. 19 Ocak’taki yaklaşık 3.000 BTC satışından sonra, bu yıl madenciler tarafından gerçekleştirilen ikinci büyük satış oldu.

Ayrıca, Bitcoin Miner Reserve verilerine göre, madencilerin elinde bulundurdukları BTC miktarı azalıyor. Bitcoin Miner’dan Binance Pool için Exchange Flow’a gelen verilere göre, Binance madencilik havuzu 1646 BTC’yi Binance’e taşıdı. Peki, madenciler gelen BTC satışları fiyatı çöküşe sürükleyebilir mi?

BTC fiyatı kayda değer bir düşüş yaşayacak mı?

BTC fiyatı geçtiğimiz gün %2 düşerek 26.817 dolara geriledi. Bu nokta, en son artışının hız kazandığı ve fiyatları geçen Haziran’dan bu yana en yüksek noktası olan yaklaşık 28.500 dolara çıkardığı neredeyse iki haftadan bu yana en düşük seviyesi. 

Popüler analist Rekt Capital, çöküş sürecini başlatmak için günlük bir zaman dilimi içinde BTC kapanışının 27.000 doların altında olması gerektiğini düşünüyor. Bitcoin fiyatı şu anda 28.000 doların üzerinde işlem görürken, belirsizlikler ve aylık kapanış, 200 haftalık WMA’yı geri alma şansını artırıyor.

Üst düzey analist BTC uyarısı verdi

Başka bir yerde, popüler kripto analisti Nicholas Merten, Bitcoin’in mevcut fiyat aralığında tutunamayacağına dair “çok da güvenli olmadığını” söylüyor. Merten, yeni bir YouTube videosunda, Bitcoin’in hiçbir şekilde “daha yükseğe çıkmayabileceğini” söyledi:

Bunun mantıklı birkaç nedeni var. İlk olarak, ETH’ye BTC gibi risk-on indikatörleri, Ethereum gibi altcoin’lerin Bitcoin’e karşı performans göstermediğini gösteriyor. Bu, geniş kripto alanı yerine Bitcoin’e doğru güçlü bir yönlendirme olduğunun ilk ipucu. Yani o iyimserlik henüz gelmedi…

…İki hafta boyunca kırmızı satış baskısı olduğundan sonra, nihayet iki yükseliş haftası boyunca birikimli hacim delta’sı arttı ve şimdi, yine, birikimli hacim delta’sında eksi 3200’e doğru bir düşüş trendi görüyoruz.

Kümülatif hacim delta’sı (CVD), Bookmap’e göre satıcı saldırganlarının alıcı saldırganlara karşı işlem hacmindeki kümülatif değişiklikleri ölçer. Merten, bu metriğinde BTC için yanıp sönen bir ayı sinyali verdiğini söylüyor. Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere BTC fiyatı, kısa süre önce kazandığı ivmeyle 28.000 doların üzerinde işlem görüyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*