Blue Origin hatalı kalkışın nedenini açıkladı

Buna göre nozül için çalışma sıcaklıkları, soğutma sistemi tasarımı değişikliklerinin ardından beklenenden daha yükseğe çıkarak, itme kuvvetini yanlış hizalayan ve mürettebat kapsülünün kaçış sistemini etkinleştiren bir yorgunluk yarattı.

Mühendisler şimdiden, yanma odasının ve çalışma koşullarının yeniden tasarlanmasını içeren “düzeltici önlemler” almaya hazırlanıyorlar. Blue Origin, yapısal bütünlüğünü iyileştirmek için nozül tasarımını da değiştirdi. Blue Origin, kapsülün hasar görmediğini ve tekrar uçacağını söylüyor.

Şirket, “yakında” uçuşlara devam etmeyi umduğunu ancak kesin bir tarih veremediğini de söyledi. İptal edilen görevden araştırma yükünü yeniden uçurarak operasyonları yeniden başlatmayı planlıyor. Blue Origin ilerlemeden önce Federal Havacılık İdaresi’nin olay bulgularını kabul etmesi gerekiyor.

Blue Origin hatalı kalkışın nedenini açıkladı

Sorunları çözmesi için Blue Origin üzerinde çok fazla baskı var. Şirket kısa süre önce, henüz fırlatılmamış New Glenn roketini kullanarak Mars’a bir bilim görevi uçurmak için bir NASA sözleşmesi aldı ve bir aya iniş anlaşması için bastırıyor. Blue Origin, roket teknolojisinin güvenilir olduğunu ne kadar çabuk kanıtlarsa, hükümetler ve uzay turistleri de dahil olmak üzere müşterileri o kadar çabuk güvence altına alabilir.

Blue Origin’in rakipleri de kendi sorunlarıyla karşı karşıya. Relativity Space’in ilk 3D baskılı roketi bu ayın başlarında yörüngeye ulaşamadı. Bu arada SpaceX, henüz Starship’in tüm motorlarını aynı anda başarılı bir şekilde ateşlemedi. Bu, Rocket Lab’ın başarısızlıkları gibi geçmiş sorunları içermiyor. Özel uzay uçuşu zor olmaya devam ediyor ve Blue Origin, bu gerçeği gösteren en son şey.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir