Diyarbakır’da belediyeden satılık mahalle…

Diyarbakır merkez Yenişehir Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl Eylül ayında ihaleye çıkarılmasının ardından tepkilerden dolayı geri adım atılan Dokuzçeltik Mahallesi’nin bir bölümü ile ilgili ihale süreci başlattı.

Yenigün gazetesinden Ahmet Baran’ın haberine göre, Yenişehir Belediyesi, geçtiğimiz yıl üzerinde çok sayıda ev ve caminin bulunduğu mahalle büyüklüğündeki araziyi satışa çıkardı. Kamuoyunda oluşan tepkiler sonrası 20 Eylül’de gerçekleşen ihale kimse katılmadığı için iptal edildi.

Belediye başkanlığı binasının yanında bulunan ve imarsız yapılaşmaya sahip mahallede yüzlerce ev, işyeri ve cami bulunuyor. Belediye, araziyi işgal eden yapıların alıcı tarafından iki yıl içinde kaldırılmasını ve inşaata başlanmasını istiyor. Belediye önündeki yaklaşık 50 bin metrekarelik kısmı satışa çıkarılan alanın toplam büyüklüğü ise yaklaşık 90 bin metrekare. Bu alanın 50 dönümü yapı ve ticari alan, geri kalanı sosyal alan, donatı ve yeşil alandan oluşacak.

KENTSEL DÖNÜŞÜM VE GELİŞİM PROJE ALANI İLAN EDİLDİ

Satış, 30004 ada 3 parsel, 30004 ada 2 parsel, 30006 ada 2 parsel ve 30007 ada 1 parseli kapsıyor.

Alanda satışa konu edilmeyen kısmın sağlık tesis alanı, anaokulu ve park olarak değerlendirilmesi düşünülüyor.

Belediye, satış gerekçesini, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile alınan kentsel dönüşüm kararına binaen Diyarbakır Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 17 Kasım 2021’de alınan ‘Dokuzçeltik Mahallesi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Alanı‘ kararına dayandırdı.

10 AY SONRA YENİDEN SATIŞA ÇIKARILDI

Yaklaşık 10 ayın ardından Yeniden satışa çıkarılan taşınmazlar Belediye tarafından belirlenen önceki ihale bedelinin altında bir fiyatla satışa sunulacak.

Satışlar, 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu’nun 35/a maddesine göre kapalı teklif usulü ile ihale edilecek.

Dokuzçeltik Mahallesi’ndeki iki adet işgalli konut ve M1/Merkezi İş Alanlarını satışı çıkaran kayyum yönetimindeki Yenişehir Belediyesi, Dokuzçeltik Mahallesi’ndeki taşınmazlara ait özellikleri şu şekilde sıraladı:

İHALE SONRASI KENTSEL DÖNÜŞÜM YAPILACAK

KDV muafiyetinin uygulanacağı satışta; ödeme sözleşmenin imzalandığı tarih itibariyle yüzde5’i peşin, kalanı 2’şer ay arayla 3 taksit olarak gerçekleştirilecek.

Satışa sunulan taşınmazların Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje alanı olduğunu duyuran belediye, ihaleyi kazanan gerçek/tüzel kişinin 2 yıl içerisinde inşaat çalışmalarına başlaması gerektiğini; bu süre ilgili idarenin onayı ile 1 yıl uzatılabileceğini ifade etti.

20 Temmuz Perşembe günü saat 10.00’da Yenişehir Belediyesi Hizmet Binası Meclis Toplantı Salonunda yapılacak olan ihalede tahmini satış bedeli 90.613 TL olarak belirlendi.

Biri yerel 2’si ulusal gazeteye verilen ihale ilanlarının yayınlama tarihi 27-28 Haziran.

MAHALLELİ NE İSTİYOR?

Konuyla ilgili gazetemize açıklamalarda bulunan Fabrika Mahallesi Muhtarı Mehmet Ercan Eringin, mahallenin isminin resmi işlemlerde Dokuzçeltik olmasına rağmen Dokuzçeltik parseline bağlı Fabrika Mahallesi olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

“Geçen yılki ihale süreci de dahil bu konuyla ilgili belediye ile sürekli diyalog halindeyiz, Belediye ile yaptığımız görüşmeler sonucunda olumlu gelişmeler yaşandı. Alan içerisinde dairesi olana daire dükkanı olan dükkan verilecek. Cami ve taziye evi hakkımız da kaybedilmeden 50 dönümlük alan içinde bize verilmesi talebinde bulunduk; kabul edildi. İhaleye katılacak kişilerden ilk istenen şart mahallelinin muvafakatnemesi. Mahallelinin yüzde 80’inin onayı ile imzası ile muvafakatnemesi ile onay alanlar İhaleye katılabilecekler. Bir de alanın ihale bedeli 175 milyondan 95 milyona çekildi. Bunun sebebi de ihaleyi alan yüklenicilerin oradaki vatandaşları mağdur etmeden hak sahibi edecek bir limite çekildi.

YERLİ İŞTİRAKÇİ DIŞINDA KATILIM OLMAYACAK

Burada önemli olan vatandaşın talebi ile ihale gerçekleştirilecek olması. Öyle isteyen herkes ihaleye katılamayacak. Dışarıdan katılım yasak; yerli iştirakçi olması lazım ve Diyarbakır dışından kimse katılamayacak. Diyarbakır müteahhidinin de mahalledeki 400 bileşenin yüzde 80’ininden muvafakatname alması lazım. Bu alan üzerindeki hiçbir vatandaşın hakkı kaybolmayacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x