Emekli zammında gözden kaçan detay: Yine Erdoğan sürprizi…

Memur, işçi ve BAĞ-KUR emeklilerinin zaman oranı yüzde 25 olarak belirlendi. Bu oran emeklileri sevindirmezken akıllara Erdoğan’ın seçim öncesinde yaptığı konuşmalar geldi. Bu yılın Ocak ayında emekliye zam oranı yüzde 25 olarak belirlendiği halde Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu oranı yüzde 30 olarak açıklamıştı.

Erdoğan, ‘gerekirse başka alanlardan fedakarlık edilerek’ emekli maaşlarına yüzde 30 zam yapacaklarını duyurmuştu. Temmuz’da da emekli maaşlarına zam oranı yüzde 25 olarak açıklandı. Gözler Erdoğan’a döndü. Erdoğan’ın geçen zamda olduğu gibi yüzde 25’i yüzde 30’a çekip çekmeyeceği merak konusu.

ZAM ORANINI ARTIRMA ‘TALİMAT’I

Erdoğan 4 Ocak’ta TBMM Grup Konuşması’nda şöyle demişti:

“Enflasyon oranına endeksli hesaplara göre, memurlar ve memur emeklilerinin yüzde 16,48 oranında, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin ise yüzde 15,4 seviyesinde maaş artışı alması gerekiyordu. Memurlarımızın ve emeklilerimizin durumlarını bildiğimiz için bu oranlara razı olamadık. Hazine ve Maliye ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlarımızla yaptığımız değerlendirme sonunda, bütçe imkanlarını zorlayarak memur ve emekli maaşlarında yüzde 25’lik bir artışa gitmeyi kararlaştırmıştık. Bunu da memur buluşmasında kamuoyuna bu şekilde duyurmuştuk. “

Memur buluşmasına giderken, ilgili bakanlara bu oranı daha da yukarı çıkartacak formüller bulmaları için talimat verdiğini aktaran Erdoğan, “Yürütülen çalışmalar sonunda, başka bazı alanlarda fedakarlık yaparak, memur ve emekli maaş artış oranını yüzde 30’a kadar çıkartabileceğimiz imkanlar sağladık. Böylece buradan memurlarımıza ve tüm emeklilerimize 2023 yılı ocak ayı maaş artışlarının, yüzde 30 olarak uygulanacağı müjdesini veriyorum.” Demişti.

“En düşük emekli maaşı tutarını 3 bin 500 liradan 5 bin 500 liraya çıkartıyoruz.” Diyerek bunların yılın ilk altı ayına ait zamlar olduğunu, yılın ikinci yarısı için toplu sözleşme ve enflasyon farkı göz önünde bulundurularak yeni artışlar yapılacağını vurgulamıştı.

YİNE TALİMAT VERECEK Mİ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in başında olduğu ekonomi yönetimi emekliye yüzde 25 zam yaptı. Erdoğan’ın yeni bir ‘talimat’ vererek bu oranı yükseltip yükseltemeyeceği merak konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x