Et tüketiminde nelere dikkat etmeli, ne zaman yenilmeli?

Daha çok et tüketimi anlamına gelen Kurban Bayramı, yaşlılar ve kronik hastalığı olanlar için çoğu zaman kabusa dönüşebiliyor.

Kırmızı et yemekleri veya kavurma tüketiminin artması kalp ve damar hastaları, diyabet, hipertansiyon, böbrek hastaları için risk oluşturuyor.

NEFES ALMADA ZORLUK… KRAMPLAR…

Sadece kronik hastalar değil, sağlıklı bireyler de fazla yemek yediğinde nefes almada zorluk, hızlı soluma gibi problemler yaşayabilir. Bununla birlikte mide yanmaları, kramplar ve ağrılar görülebilir. Yemek çeşitlerinin, şeker ve şekerli besin tüketiminin, porsiyon miktarının artması ile de tartıda artan rakamlar kaçınılmaz olabilir.

ET DİNLENDİRİLİP TÜKETİLMELİ

Peki et tüketimi nasıl olmalı? İşte uzmanların önerileri:

Özellikle mide rahatsızlıkları çekiyorsanız, eti 24 saat beklettikten sonra tüketin.
Pişirmek için buzluktan çıkartılan etleri, yine buzdolabının alt raflarına indirerek çözdürmeli, çözdürülen eti hemen pişirilmeli, tekrar dondurmamalısınız.
Pişirme yöntemi olarak; kızartmalardan ve kavurma yerine haşlama, fırınlama ve ızgara gibi yöntemler tercih edebilirsiniz.

Etle mangal yapılacaksa; kömürleşecek şekilde kızarmamasına dikkat edin. Kömürleşen etler her zaman kanser riski taşır, aynı zamanda etin ateşe yakın olması B1, B12, folik asit gibi vitaminlerin kaybına yol açmaktadır.
Etleri sebzelerle birlikte pişirebilir veya etlerin yanında C vitamininden zengin sebze/salata/ taze sıkılmış meyve suyu tüketebilirsiniz.

BAYRAM ZİYARETLERİNDE ŞEKER TÜKETİMİNE DİKKAT

Peki bu dönemde sağlıklı kalmak ve kilo almamak için neler yapılmalı?

Yetişkinlerde günlük su tüketimi 2,5 – 3 litre olmalı.
Bayram ziyaretlerinde hamur işleri, çikolata ve ağır tatlılar yerine sütlü tatlılar; meyve suyu veya gazlı içecekler yerine açık çay veya bitki çayları tercih edilmeli.

Yeterli ve dengeli bir beslenme şekli oluşturabilmek için (özellikle et tüketirken) diğer besin gruplarına da (ekmek, süt grubu, sebzeler, meyveler) yer verilmeli.
Bayram öncesi yağ tüketimini azaltılması önemli.
Öğünler çeşit bakımından zengin olmalı.
Lifli gıdalar tüketilmeye özen gösterilmeli.
Alkol tüketiminden kaçınılmalıdır.
Öğün atlanılmamalıdır.
Bayram ziyaretlerinde çay ve kahve tüketim miktarına dikkat edilmelidir.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x