Gizli dehanıza dokunun…Belki de gizli bir dahisiniz…Dahilerin ortak noktaları ne biliyor musunuz?

Gizli dahilerin gözlerinde “Bu mülayim dış görünüşün altında çılgın bir beyin gücü saklıyorum” diye bağıran bir parıltı vardır…İşte gizli dehanın 10 işareti :

1) Güçlü hafıza ve hatırlama yetenekleri vardır

Bu yeteneğe sahipseniz, tam potansiyelinizi ortaya çıkarmak ve dünyayı değiştirmek için bekleyen gizli bir dahi olduğunuzun bir işareti olabilir .

2) Keskin bir gözlem duygusu ve detaylara dikkat


Dahiler, başkalarının kaçırdığı küçük şeyleri fark eden türden insanlardır.Sanki bir yazım hatasını bir mil öteden görebilirler. Küçük şeyler için bir büyüteçleri varmış gibi satır aralarını okuyabilirler, bu da onları detektif beyni haline getirir. İnsanları bir kitap gibi okuma konusunda profesyonellerdir.
Bu gerçekten bir hediye.

3) Doğuştan gelen daha fazla öğrenme, merak ve daha fazla kitap okuma arzusu
Gerçek bir gizli dahinin hiç bitmeyen bir merakı olmalıdır .Dahi insanlar eğlenmek için okurlar ve doyamazlar. Doyumsuz bilgi açlığını beslemek için yeni şeyler öğrenmeyi ve onlar hakkında okumayı severler. Her zaman okudukları kitapları analiz ederler, bilgelik külçeleri ararlar ve ardından bu fikirleri günlük yaşamlarında uygularlar. “Ya bunun yerine bu olsaydı?” diye soranlardır. Çünkü beyinleri bir süper bilgisayar gibidir.

4) Yüksek düzeyde yaratıcılık ve hayal gücüne sahiptirler


Aklında her zaman yeni, çılgın bir fikir olan türden biri misiniz? Kendinizi dünyayın yeni ve heyecan verici yerlerini hayal ederken buluyor musunuz? Pekala, gizli bir dahi olabilirsin!

Bu yaratıcı düşünürler, canlı hayal güçleri sayesinde sürekli olarak yeni ve benzersiz fikirler üretebilen ve en rastgele şeylerdeki bağlantıları ve kalıpları tespit edip onları harika bir şeye dönüştürebilen kişilerdir.

5) Sorunlara benzersiz şekillerde yaklaşma becerileri vardır
Kutunun dışında mı düşünüyorsun ?
Dahiler kutunun dışında yaşar! Akıllarından akan sonsuz taze, benzersiz fikirler akışına engel olamayanlar onlar. Her şeyi yekpare bir varlık olarak görmek yerine büyük resmi ve tüm nüanslarını görürler. Bir bakıma onlar problem çözücülerdir.Zorlukların üstesinden gelmek için her zaman yeni ve yenilikçi yollar bulur ve “Kendin Yap” yaklaşımının ustalarıdır, sürekli olarak işleri farklı şekilde yapmanın yeni yollarını bulurlar.
Sınırsız yaratıcılıkları, genellikle atılımlara ve oyunun kurallarını değiştiren çözümlere yol açan yeni olasılıkları tasavvur etmelerine olanak tanır. Fikirleri işe yaramadığında bile, her zaman risk almaya ve farklı düşünmeye isteklidirler.
Her zaman mümkün olanın sınırlarını zorlayan gerçek yenilikçilerdir.

6) ​​Yaşamın birden fazla alanında aynı anda çoklu görev ve aktivite yapma becerisi
Tabağında çok şey var mı? Sorun değil!
Gizli bir dahiyseniz, aynı anda birden fazla sorumluluğu üstlenme konusunda başarılı olursunuz. Çoklu görev, dahiler için ikinci doğa gibidir.Çeşitli şeyleri aynı anda halledebilir ve kolay görünmesini sağlayabilirler. Farklı etkinlikleri ve sorumlulukları kolaylıkla dengeleyerek çoklu görev oyununun ustasıdırlar.İster profesyonel hayatlarında, ister özel hayatlarında her görev için bir dokunacı olan insan ahtapotu gibiler.
Örneğin, üç çocuğu, iki işi ter dökmeden yönetebilenler onlar.
Havada birkaç topla hokkabazlık yapabilenler onlardır ve bunu şık bir şekilde yaparlar.

7) Harika sorular sorma konusunda derin bir yetenek


Dahiler, tüm doğru soruları sorma becerisine sahiptir.Bu meraklı beyinler, herhangi bir sorunu anlamanın anahtarının doğru soruları sormaktan geçtiğini bilirler. İster sınıfta ister sıradan bir sohbette olsun, her zaman daha derine inerler. Soru sormanın yeni bilgiler öğrenmenin ve çevrelerindeki dünyayı daha iyi anlamanın mutlaka bir yolu olduğunu bilirler. Dedektifler gibidirler, her zaman ipucu ararlar ve her şeyin temeline inerler. İster profesyonel ister kişisel olsun, herhangi bir sorunun köküne inmede ustadırlar.
Doğru soruları sorarak çözüm bulabileceklerini ve işleri daha iyi hale getirebileceklerini bilirler. Ve zor soruları sormaktan ve konunun özüne inmekten korkmazlar.

8) Hazırcevaptırlar
Bu düzgün konuşmacılar ,kıvrak zekaları ve zeki hazırcevaplıkları ile tanınırlar.
Bir cümlenin ters çevrilmesiyle ikna edici bir tartışma yapabilen ve zekice bir kelime oyunuyla sizi güldürebilen kişilerdir. Konuşma yeteneğine sahipler.

9) Her zaman yeni deneyimler ararlar
Birinin dahi olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız , anlattıkları hikayelere dikkat edin. Her zaman farklı maceralardan bahsediyorlarsa ve yeni şeyler deniyorlarsa, muhtemelen kılık değiştirmiş bir dahidirler.
Sadece oturmakla yetinmiyorlar.Keşfetmek, sınırları zorlamak ve orada ne olduğunu görmek istiyorlar. Bu dahiler, hayatın varış noktasıyla değil yolculukla ilgili olduğunu bilirler. Sadece ayaklarını basacak bir yer aramazlar, her zaman daha fazlasını ararlar.

10) Doğuştan liderler
İsteseler de istemeseler de tüm dahiler liderdir.
Bilgilerini başkalarıyla paylaşmayı sevdikleri için öğretici olan kişilerdir. Onları gerçekten lider yapan şey, bağımsız düşünme ve karmaşık sorunlara yeni çözümler bulma yetenekleridir. Bir takıma rehberlik eden, takımı bir çıkmazdan kurtarmak için her zaman yaratıcı yeni yollar bulan bir koç gibidirler.Her şey etraftaki insanlara patronluk taslamak ve her şeyi bilen biri olmakla ilgili değildir.

Ama tüm dahilerin ortak noktası ne biliyor musunuz? Öğrenmeyi asla bırakmazlar ! Her zaman gelişmek ve büyümek isterler ve onları oyunlarının zirvesinde tutan da budur. Bu nedenle, öğrenmeye ve gelişmeye devam etmekten korkmayın.Çünkü bunun seni nereye götüreceğini asla bilemezsin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir