Haftanın Önemli Gelişmeleri ve BTC Teknik Analizi 10-16 Nisan

Yoğun ve veri dolu bir haftaya hazır mıyız? ABD ve Avrupa endeksleri haftanın son gününde Paskalya tatili sebebiyle işleme kapalıydı. Bugün ise Avrupa borsaları işlem görmemeye devam edecek. 

Geçtiğimiz hafta ABD tarafından gelen istihdam verileri sonrası, piyasaların gözü bu hafta TÜFE verilerine çevrildi. Enflasyonda gelecek beklenti doğrultusunda bir veri piyasa tarafından olumlu karşılanabilir.

Tüfe verisi sonrası FOMC toplantısının tutanakları açıklanacak. Bu tutanaklarda Fed’in para politikasına dair ayrıntıları göreceğiz ve gelecekteki faiz oranı kararlarına ilişkin ip uçlarını inceleceğiz.

Bankacılık krizlerinin gölgesindeyken JPMorgan ve Citigroup gibi büyük bankalar Cuma günü, Goldman Sachs, Morgan Stanley ve Bank of America ise bir hafta sonra raporlarını açıklayacak olması da piyasaların yakından izleceği bir veri olacak.

Kripto para piyasalarında ise gözler Ethereum’a çevrildi.  “Shapella” yükseltmesi TSİ 12 Nisan 01.27 tarihinde gerçekleşecek. 2 yıldan fazla süredir Ether stake eden validatörler bu güncelleme ile Ether’leri geri alabilecek. Bir diğer öncemli gelişme ise Facebook ve Instagram’ın 11 Nisan tarihinde NFT’leri desteklemeyi bırakacak olması.

Ekonomik Takvim

12 Nisan 2023 Çarşamba

 • ABD – Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Beklenti (Yıllık): %5.2 Önceki: %6 – 15.30
 • ABD – Fed FOMC tutanakları açıklanacak – 21.00

13 Nisan 2023 Perşembe

 • ABD – Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) Beklenti: %0,1 Önceki: %-0,1 – 15.30
 • İngiltere – Yıllık Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) Beklenti: %0,2 Önceki: %0,3 – 09.00
 • ABD – İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları Beklenti: 205K Önceki: 228K – 15.30

14 Nisan 2023 Cuma

 • ABD – JPMorgan, Wells Fargo, Citigroup ve First Republic Bank ilk çeyrek raporları açıklanacak.

Bitcoin Teknik Analiz

Geçtiğimiz hafta, risk iştahının az olmasından kaynaklı kripto para piyasalarında büyük hacimler görmedik. Günlük grafikte Bitcoin 29.000 dolar seviyelerini teste devam etti. Günlük mum kapanışlarının wickler üzerinde gerçekleşmesi ile Bitcoin 32.000 dolar seviyesine yolculuğunu başlatacaktır ve 26.400 dolar seviyesi olan key-zone alanı altında, bir mum kapanışı olmadığı sürece yönümüz bullish. Fiyatın geri çekilme noktası açısından ise bir sonraki swing bölgesi olan 24.300 – 25.300 dolar seviyelerini takip edeceğiz.

Sharpe Ratio 

Sharpe oranı, bir varlığın risk-getiri performansını değerlendirmek için geleneksel finansta en çok kullanılan ölçütlerden biridir.Sharpe oranı, oynaklığına göre hangi varlığın en iyi performansı gösterdiğini gösterir. Yukarıdaki örnekte, Bitcoin ve Ethereum’un son 30 gün içinde riske göre ayarlanmış en iyi varlık olduğunu, Alman Birleşik Borsa Endeksinin(DAX) ise görüntülenen varlıkların en kötüsü olduğunu gözlemliyoruz.

Haftanın En Çok Yükselen Kripto Para Birimleri 

 1. Radix (XRD) %17.8
 2. Bitget Token (BGB) %10.3
 3. Curve DAO (CRV) %10.2
 4. Injective (INJ) %10.2
 5. THORChain (Rune) %8.7

Geçtiğimiz Haftanın Öne Çıkan Kripto Haberleri

Teksas, Altına Dayalı Kripto Para için Harekete Geçti

ABD’deki milletvekilleri, ABD dolarına dayalı bir merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) oluşturulmasına karşı çıkan yasa tasarıları sunarken, Teksas devlet tarafından çıkarılan altının yaratılmasıyla farklı bir yol izlemeyi tercih ediyor. Bu da altın destekli bir dijital para birimi.

IOSCO, 2023 için Kripto Düzenleme Raporu Hazırladı

Uluslararası Menkul Kıymetler Komisyonları Örgütü (IOSCO), stablecoin, DeFi ve influencer‘lar üzerine düzenleme raporu hazırladı.

Diğer taraftan IOSCO, 2023 yılının ikinci çeyreğinde kripto varlıklara ilişkin düzenleme raporu için bir toplantı gerçekleştirecek. Kuruluşun düzenlemeler konusundaki tavsiyelerinin, 2023 yılının sonuna kadar yayınlanması amaçlanıyor.

Apple Bilgisayarlarında Bitcoin Whitepaper’ı Yer Alıyor

Nisan 2021 tarihinde, MacOS Topluluk Forumu’nda bernd178 adlı bir kullanıcı, Görüntü Yakalama Yardımcı Programı’nda gömülü olan ve varsayılan olarak etkin olmayan Virtual Scanner II adlı bir işlevi ortaya çıkardı. Virtual Scanner II içerisinde, San Francisco’daki bir körfezin görüntüsü ve Bitcoin Whitepaper’ının bir PDF kopyası yer alıyor.

Kriptonun İlk Çeyrek Karnesi: Coin’lerde Neler Yaşandı?

2023 yılının Nisan ayına adım atmamız ile birlikte sonlanan ilk çeyrekte, kripto sektöründe birçok hareketlilik meydana geldi. Yalnızca kripto para piyasasında değil, küresel olarak birçok finans alanında kayda değer farklılıklar görüldü. Zaman zaman Fed faiz kararlarının, zaman zaman da banka krizlerinin darbe vurduğu kripto endüstrisi, bir şekilde yoluna devam edip yükseliş doğrultusunda ilerlemeyi başardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir