Kılıçdaroğlu’ndan Kılavuz’a: O sanığı hangi gerekçeyle evinizde tutuyorsunuz?

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Halk TV canlı yayınında soruları yanıtladı ve gündemdeki konuları değerlendirdi.

Gazeteci Bengü Şap Babaeker, eski Ülkü Ocakları Vakfı Genel Başkanı Sinan Ateş’in öldürüldüğü suikastla ilgili soruşturmada, MHP Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz’un da bulunduğu evde gözaltına alınan Tolgahan Demirbaş’la ilgili gözaltı tutanağını kaybolmasıyla ilgili olarak “Bu suikastın siyasi ayağının ortaya çıkmasını önlemek için bir gizli el, müdahale mi var?” sorusunu yöneltti.

Kılıçdaroğlu, “Açıkça konuşmak lazım, ben bu iktidara güvenmiyorum. Çünkü Ankara’nın ortasında Sinan Ateş katledildi. Hiç kimsenin doğru dürüst sesi çıkmadı, iktidar sahipleri hiç konuşmadı. Saray bütün sessizliğini korudu ve korumaya devam ediyor. Bu cinayetin aydınlatılması lazım. Polisin tutanakları savcılığa göndermesi lazım. Savcı soruşturmasını yürütüyor, toplum büyük bir dikkatle izliyor bunu. Olayı örtmeye çalışacaklar, başka yere çekmeye çalışacaklar” yanıtını verdi.

‘BİR AKADEMİSYEN ŞEHRİN ORTASINDA VURULUYOR, KİMSE KILINI KIPIRDATMIYOR’

Sinan Ateş’in ailesine söz verdiğini dile getiren Kılıçdaroğlu, “Aileye söz verdim. Bu bizim için bir namus meselesidir dedim. Bu olay çözülünceye kadar, gerçek failler ortaya çıkarılıp tutuklanıncaya kadar, gerekli cezaları alıncaya kadar biz bu işin takipçisi olacağız. Bu bir insani görevdir. Bu aynı zamanda Türkiye’de artık demokrasinin gelmesi, farklı düşünenlerin katledilmemesi, zaman zaman çatışmalar olabilir düşünsel olarak ama el eline silahı git vur, ondan sonra elini kolunu sallayarak gez, siyasi iktidar sesini çıkarmasın… Bir kişinin burnu kanadığında kıyameti kopartıyorlar, bir akademisyen şehrin ortasında vuruluyor kimsenin kılı kıpırdamıyor” dedi.

‘BİR ÜLKEYE ADALET GETİREMEZSENİZ HİÇBİR ŞEYİ GETİREMEZSİNİZ’

“Üstelik bir kişi MHP milletvekilinin evinde, teslim etmek istemiyor. Siz o sanığı hangi gerekçeyle evinizde tutuyorsunuz? Hangi gerekçeyle polise vermemek için çaba harcıyorsunuz? Bunlar sorulmayacak mı, bunlar sorulacak az kaldı” diyen Kılıçdaroğlu, “Siz bir ülkeye adaleti getiremezseniz hiçbir şeyi getiremezsiniz. Vurulan bir başkası da olabilirdi” ifadelerini kullandı.

‘SAVCILAR VE POLİSLERE SESLENİYORUM, CESARETLİ OLUN’

Soruşturmayı yürüyen savcı ve polislere seslenen Kılıçdaroğlu, “Devlet olarak bu tür bir olaya asla izin veremezsiniz, adaleti sağlamak zorundasınız. Siz olayı kapatıyorsunuz, olayı örtüyorsunuz. Neden? Güç başka bir yerde. Güç yargıya, savcıya, polislere baskı yapıyor. Buradan polislere de savcı arkadaşlara da hepsine söylüyorum: Cesaretli olun, yürekli olun. Hiç endişe etmeyin, bu olayı bütün ayrıntılarıyla yazın, davanızı açın bizler de takipçiniz olacağız ve aynı zamanda güvencesi olacağız” diye konuştu.

‘ALİCAN ULUDAĞ TUTANAĞI TUTAN POLİSLERİN BASKI NEDENİYLE EMEKLİ OLDUĞUNU SÖYLEDİ’

Polis tutanağının kaybolduğu haberini yapan Alican Uludağ’la görüştüğünü, tutanağın imha edildiği iddiaları olduğunu söylediğini aktaran İsmail Küçükkaya, “Türkiye Cumhuriyeti’nin yeni cumhurbaşkanı olursanız bu konu ne olacak?” diye sordu.

Kılıçdaroğlu, “Tutanağı tutanlar da hayatta eğer imha edildiyse imha edenler de hayatta, gereği yapılacak. Delil karattığınız andan itibaren katilleri koruyorsunuz demektir. Bir kamu görevlisi katilleri korumaz tam tersine katilleri yakalayıp yargının önüne çıkarır. Umarım böyle bir şey yoktur. Çünkü devlette bir şey kaybolmaz. Siz tutanağı imha ediyorsanız bu çok büyük bir suçtur. Bu elbette açığa çıkar. Çünkü şundan eminim bu ülkede bir polis, bir tutanak tutmuşsa o tutanak, o polisin namusudur” dedi.

Küçükkaya’nın “Ben Alican’a onu da sordum, ‘O polisler ne durumda’ dedim. ‘Zaten emekli oldular yoğun baskılardan sonra’ dedi” sözleri üzerine Kılıçdaroğlu, “Onlar geleceklerdir, söyleyeceklerdir hangi gerekçeyle tutanağı tuttuklarını, tutanakta nelerin olduğunu anlatacaklardır” karşılığını verdi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir