Meta, merkeziyetsiz metin tabanlı uygulama geliştiriyor

Tech Crunch, Cuma günü yayımladığı raporda Facebook’un ana şirketi Meta‘nın, merkeziyetsiz metin tabanlı bir uygulama üzerinde çalıştığını açıkladı.

İlk olarak Hintli iş haber sitesi MoneyControl tarafından duyurulan P92, bağımsız bir ürün olacak ve metin güncellemelerini paylaşmak için kullanılacak.

Bir Meta sözcüsü, üzerinde çalıştıkları uygulamayla ilgili olarak “Yaratıcıların ve fenomenlerin ilgi alanlarıyla ilgili güncellemeleri anlık olarak paylaşabilecekleri bir alan yaratma konusunda fırsat olduğuna inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Geliştirme aşamasındaki P92, kullanıcıların, Meta’nın sahibi olduğu Instagram’a kimlik bilgilerini kullanarak giriş yapmalarına olanak tanıyacak.

Meta’nın uzun süredir beklenen dijital tahsil edilebilir özelliğinin, ABD’deki milyonlarca kullanıcısına ulaştığını açıklamasının ardından NFT’ler geçtiğimiz Eylül ayında Instagram’a ulaşmıştı.

Instagram’daki NFT protokolü, şirket tarafından geçtiğimiz yılın Mayıs ayından bu yana test aşamasındaydı ve ABD’deki her kullanıcının kullanımına sunuldu. Kullanıcılar Coinbase, Dapper Labs, MetaMask, Rainbow ve Trust’tan Instagram’a cüzdan bağlayabiliyor ve Instagram kullanıcıları NFT’lerini Facebook hesaplarına da çapraz şekilde gönderebiliyor.

Meta, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Bugün ABD’deki Facebook ve Instagram kullanıcısı herkesin cüzdanlarını bağlayabileceğini ve dijital koleksiyonlarını paylaşabileceğini duyuruyoruz. Instagram’da, dijital koleksiyonların bulunduğu 100 ülkedeki herkes bu özelliğe erişebilir.” ifadelerini kullanmıştı.

Bu makale ilk olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*