Mısır ile ilişkilerde yeni dönem

Türkiye ve Mısır’ın iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerini büyükelçilik seviyesine çıkardığı açıklandı.

Türkiye-Mısır ortak açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Türkiye Cumhuriyeti ve Mısır Arap Cumhuriyeti iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin büyükelçilik seviyesine çıkarıldığını duyururlar. Türkiye, Kahire Büyükelçisi olarak Büyükelçi Salih Mutlu Şen’i, Mısır ise Ankara Büyükelçisi olarak Amr Elhamamy’i aday göstermişlerdir.

İki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin seviyesinin yükseltilmesi, iki ülke Cumhurbaşkanlarının aldığı karar uyarınca uygulamaya konulmuştur.

Bu adım iki ülke arasındaki ilişkilerin yeniden normalleşmesini hedeflemekte ve Türk ve Mısır halklarının çıkarları doğrultusunda ikili ilişkilerin geliştirilmesi amacına yönelik karşılıklı iradeyi yansıtmaktadır.”

NE OLMUŞTU?

Büyükelçimiz ‘istenmeyen kişi’ ilan edilmişti

Türkiye ile Mısır’ın diplomatik ilişkileri 2013 yılında bozuldu. Mısır, Türkiye’nin Kahire Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı’yı ‘istenmeyen adam’ (persona non grata) ilan etmiş ve ülkeyi terk etmesini istemişti. Türkiye’yle ilişkilerinin derecesini düşürme kararı alan Mısır, Ankara Büyükelçisi’ni de geri çağırmıştı. Bu durum üzerine Türkiye de Mısır’ın Ankara Büyükelçisi Abderahman Salaheldin’i ‘istenmeyen adam’ ilan etmişti.

Mısır Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin sürekli olarak içişlerine karıştığını iddia etmiş ve o dönem Erdoğan’ın “Ben, Sayın Mursi’nin yargı karşısındaki tutumunu alkışlıyorum, ona saygı duyuyorum, onu yargılayanlara benim saygım yok” diye sözlerine atıfta bulunmuştu.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x