MUFG Bank’tan Dolar/TL Tahmini: O Seviyeye Ulaşacak!

Japonya merkezli MUFG Bank, yeni ekonomi kabinesinin ekonomi yönetimine gelmesinin ardından hızla değer kaybeden TL hakkında analizlerini yayımladı. Bankanın analizleri arasında dolar/TL paritesine dair geleceğe yönelik kritik tahminlerde yer alıyor.

Yeni Yönetimin Yabancı Yatırımcıların Güvenini Kazanması Önemli

Mehmet Şimşek ve Hafize Gaye Erkan iklisinin önderliğinde kendisine beyaz bir sayfa açmaya çalışan Türk ekonomisinin, yabancı yatırımcılar nezdinde güven kazanmasının önemli olduğunu belirten MUFG analistleri, faiz artırım patikasına tekrar geri dönen ‘rasyonel’ TCMB’nin özellikle yabancı yatırımcıların güvenini kazanmasının önemli olduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faiz düşürme görüşünün hala aynı olduğunu ve faiz artırım politikasının kısa vadeli olabileceğine dair endişelerin özellikle yabancı yatırımcılar arasında çok yaygın olduğunun altını çizen MUFG, yatırımcı güveninin geri kazanılmasının sancılı olacağını ve zaman alacağını yazdı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uzun süredir daha düşük faiz oranlarının savunucusu olduğu göz önüne alındığında, politikanın tersine dönmesinin kısa ömürlü olabileceğine dair korkular sebebiyle, yatırımcı güveninin yeniden kazanılması zaman alacak.

MUFG Bank Analistleri

TCMB Başkanı Erkan yönetimindeki ilk faiz toplantısında alından 650 baz puanlık artırım kararının yetersiz olduğunu ve bu kararın TL üzerinde baskı yarattığının altını çizen analistler, Temmuz ve Ağustos aylarında faiz oranlarının Mayıs ayında yüzde 39 olarak ölçülen enflasyona yakınlaştırılmasını beklediklerini ifade etti.

Dolar TL’de Tavan 30!

Analistlerin dolar/TL’ye yönelik tahmini ise serbest bir düşüşü değil kademeli bir değer kaybını işaret ediyor. Yayımlanan raporda bankanın dolar/TL’ye yönelik 2023 3. çeyrek tahmini 28, 4. çeyrek tahmini ise 29 seviyesinde bulunuyor.

Bununla birlikte 2024 yılına dair perspektiflerini açıklayan analistler 2024’ün ilk çeyreğinde dolar/TL paritesinin 30 seviyesine geleceğini ve yılın ilk yarısını o bölgede tamamlamasını beklediğini söylediler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x