Rusya, küresel kripto madenciliğinde en büyük ikinci merkez haline geldi

Investing.com – Rusya’nın en büyük Bitcoin madencilik şirketi Bitriver, son raporunda Rusya’nın 2023 yılı itibarıyla dünyanın en büyük ikinci mandecilik merkezi olduğunu iddia etti. 

Rus finans gazetesi Kommersant’a bilgi veren Bitriver, ABD’nin 4 gigawatt’ı bulan madencilik kapasitesiyle açık ara önde olmaya devam ettiğini söylerken Rusya’nın kripto para üretim kapasitesinin yılın ilk çeyreğinde 1 gigawatt’a ulaştığını aktardı. Böylece bu alanda ilk kez ikinci sıraya yükselen Rusya, Çin yasağından sonra ABD’nin ardından en büyük kripto madencilik üssü olarak kabul edilen Kazakistan’ı geride bırakmış oldu. 

Kazakistan ise 2022 yılında kademeli olarak başlayan ve ülkede kripto madenciliğini kısıtlayan tedbirlerin getirilmesinin ardından bu alandaki hakimiyetini kaybetti. 2021 yılında kripto karşıtı politikalarını hızlandırarak ülke sınırları içinde Bitcoin madenciliğini yasaklayan Çin ise ilk 10 ülke arasında gösterilmedi.

Rusya’nın kripto para sektörü ile ilişkisi

Kripto para birimlerinin Rusya’da yasak olmamasına karşın 2020 yılında çıkarılan bir yönetmelikle mal ve hizmet alımlarında kripto para kullanımına yasak getirildi. 

Ülkede kripto para kullanımını artırma yönünde kısıtlamalar olmasına rağmen coğrafi koşulların elverişli olmasından dolayı Bitcoin madenciliği gelişimi hızla devam ediyor. Bu konuda Rusya Hükümeti, Bitcoin madenciliğini enerji fazlası olan bölgelere yönlendirmesiyle madencilik faaliyetlerini kısıtlayıcı bir politikaya sahip olmadığını gösterdi. 

Diğer yandan Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının ardından ABD ve Batı ülkelerinin ülkeye yönelik uyguladığı yaptırımların kripto para piyasası aracılığıyla aşılabileceği konusu, geçen sene uzun bir süre gündemde kalmıştı. Öyle ki Rusya karşıtı ülkeler yaptırımlarını kripto para kuruluşlarını kapsayacak şekilde genişletti. 

Avrupa Birliği, Rusya’ya yönelik 8. yaptırım paketine Rus vatandaşlarıyla birlikte ülkede ikamet eden herhangi bir kişiyle kripto para ticareti yapılmasını yasakladı.

Yazar: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir