Telefon Sektörüne Yön Veren BlackBerry’nin Filmi Geliyor

2000’li yılların ortalarında çocuk ve genç yaşta olan hemen hemen herkesin hatırlayacağı BlackBerry, telefon dünyasında bir ilki başarmış ve T9 tuşlu telefonlardan QWERTY klavyeli telefonlara geçişin öncüsü olmuştu. Nokia ve bazı diğer markalar şirkete rakip olmaya çalışmış ancak başarısız olmuştu. Bir dönem dünyadaki her iş adamı, zengin ve teknoloji meraklısı insanın kullandığı yegâne telefon olan BlackBerry, iPhone’un çıkışıyla hızla piyasadan silinmişti.

İşte BlackBerry’nin bu ihtişamlı ve bir o kadar da hüzünlü hikayesi şimdi de film oluyor. Üstelik filmin vizyon tarihi de belli oldu.

İşte “BlackBerry”nin ilk fragmanı

IFC Films tarafından hazırlanan filmin oyuncu koltuğunda BlacBerry’nin kurucusu olan Mike Lazaridis rolünde Jay Baruchel’i görüyoruz. Kendisini, Ejderhanı Nasıl Eğitirsin üçlemesindeki Hıçkıdık ve Sihirbazın Çırağı filmindeki performanslarından tanıyabilirsiniz. Lazaridis’in yakın arkadaşı ve markanın fikir babalarından birisi olan Jim Balsillie’yi ise filmin yönetmeni ve yazarı olan Matt Johnson canlandırıyor. Ayrıca BlackBerry’nin bir hayalden çok daha fazlası olmasını sağlayan Douglas Fregin karakterine Glenn Howerton’ın hayat verdiğini belirtmemiz lazım.

90’ların sonlarına doğru klavyeli telefon hayallerini gerçeğe dönüştürmek için kapı kapı gezen Lazaridis ve Balsillie’nin yolu şans eseri yatırımcı Douglas Fregin ile kesişir. Uzun ve çalkantılı bir maceranın ardından BlackBerry dünyanın en büyük ve en “lüks” telefon üreticisi konumuna gelmişken Steve Jobs’ın yaptığı bir sunumla tüm şirket alt üst olur. Tüm bu olayların üzerine şirketin başına gelen aksaklıklarsa BlackBerry markasının tabutuna son çiviyi çakar.

2011 basımı olan ve BlackBerry markasının hikayesini anlatan “Losing the Signal” kitabından esinlenilen film, bir biyografi olmasının yanı sıra ayrıca içerisinde bolca da komedi barındırıyor. Filmin vizyona gireceği tarihi ise 12 Mayıs 2023.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir