Windows 3.1 İçin ChatGPT İstemcisi Geliştirildi

Doom’u en ufak bir bilgi işlem gücüne sahip her cihaza taşıyan meraklılar, eski, desteklenmeyen işletim sistemleri ve yazılımları kullanarak ChatGPT’ye erişebilmek için dikkatlerini bu yöne kaydırdı.

Yakın zamanda piyasaya sürdükleri Windows XP için JavaGPT bu tür çalışmaların mükemmel bir örneği olsa gerek. Yine de neredeyse on yıldır desteklenmemesine rağmen Windows XP, yaşına göre iyi bir pazar payına sahip nispeten modern bir işletim sistemi olarak kabul edilmeye devam ediyor.

Daha eski bir şeye ne dersiniz? İşte 30 yıl önce piyasaya sürülen bir işletim sistemi olan Windows 3.1 çalıştıran bilgisayarlarda ChatGPT kullanmanızı sağlayan bir uygulama.

WinGPT, döneminin standart Windows API’sini ve standart denetim setini kullanarak C dilinde yazılmış bir üçüncü taraf uygulaması. Yerel olmayan tek kullanıcı arayüzü öğesi ise geliştiricinin manuel olarak uygulamak zorunda kaldığı durum çubuğu.

Windows 3.1’de yerel bir durum çubuğu olmasına rağmen, Microsoft bunu geliştiricilerin kullanımına sunmadı, bu nedenle WinGPT yaratıcısı gerekli sonucu elde etmek için 1997’den kalma özel bir kod kullanmak zorunda kaldı. Daha etkileyici olan ise programın 2018’de yayınlanan bir şifreleme standardı olan TLS 1.3’ü kullanarak OpenAI API sunucusuna yerel olarak bağlanması.

Tabii WinGPT’nin bazı önemli kısıtlamalara sahip olduğunu belirtmeden geçmeyelim. Örneğin, sınırlı bellek desteği nedeniyle WinGPT, konuşma bağlamını dikkate almayan kısa yanıtlar veriyor. Son olarak WinGPT’yi buradan indirebileceğinizi belirtelim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x