Generallere yolsuzluk soruşturması

Çin’de geçen yılın sonunda Ulusal Halk Kongresi üyeliğinden çıkarılan Halk Kurtuluş Ordusu (ÇHKO) mensubu 9 general, yolsuzluk şüphesiyle soruşturuluyor.

Ulusal Halk Kongresi Merkez Komitesinin Aralık 2023’te düzenlediği yasama oturumuna ilişkin yayımladığı belgede, 9 generalin Meclis üyeliklerine “parti disiplini ve kanunları ciddi ihlal şüphesi” nedeniyle son verildiği açıklandı. “Parti disiplini ve kanunları ihlal” ifadesi, Çin’de devlet görevlileri hakkında yürütülen soruşturmalarda yolsuzluk suçlamasına işaret ediyor.

Çin Ulusal Halk Kongresi Merkez Komitesi, yıl sonundaki yasama oturumunun ardından 30 Aralık 2023’te üst düzey bazı askerlerin Meclis üyeliklerine son verildiğini bildirmişti.

Çin ordusunun nükleer silah ve uzun menzilli füzelerinden sorumlu Roket Kuvvetlerinden 5, askeri donatım ve modernizasyondan sorumlu Donanım Geliştirme Dairesinden 2, Hava ve Deniz kuvvetlerinden 1’er general Meclis üyeliğinden çıkarılmıştı.

Roket Kuvvetlerinden eski Kuvvet Komutanı Li Yüçao, görevdeki ve eski yardımcıları Liu Guangbin ve Cang Cıncong, Li’den önceki Kuvvet Komutanı Cou Yaning, kuvvetin donanım bölümünün başındaki Lu Hong’un Meclis üyeliklerine son verilmişti.

Donanım Geliştirme Dairesinin görevdeki ve önceki başkan yardımcıları Rao Vınmin ve Cang Yülin ile 2017-2021 dönemindeki Hava Kuvvetleri Komutanı Ding Layhang ve Deniz Kuvvetlerinin Güney Filo Komutanı Cü Şinçun da Meclis üyeliği sonlandırılan askerler arasında yer almıştı.

Generallerin Meclis üyeliklerinin düşürülmesine ilişkin herhangi bir gerekçe gösterilmemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x