Nişanyan ile Perinçek nerede buluştu

FETÖ’nün yayın organı Taraf’ta köşe yazarlığı yapan, Yetmez Ame Evetçi (YEA) ve Atatürk düşmanı Sevan Nişanyan, Fenerbahçe ile Galatasaray kulüplerinin Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’daki Süper Kupa maçını, ev sahibi ülke yetkililerinin Atatürk tişörtü ve pankartlarına izin vermemesi üzerine oynamamasını YouTube kanalında değerlendirdi.

Aydınlık gazetesinin internet sitesi ise Nişanyan’ın sözlerini haberleştirerek manşetine taşıdı. “Sevan Nişanyan’dan ‘Süper Kupa’ değerlendirmesi: Riyad’da planlanmış bir provokasyon yaşandı” başlıklı haberde “Sevan Nişanyan, Galatasaray ile Fenerbahçe arasındaki Süper Kupa maçının ertelenmesi kararını değerlendirdi. Nişanyan, ‘Riyad’da son derece planlanmış, tasarlanmış bir provokasyon yaşandı. Önceden hazırlanmış bir şey olduğu belli.’ dedi.” ifadeleri yer aldı.

NİŞANYAN’A GÖRE “ATATÜRK” BİR HAKARET

Nişanyan, videosunda, Atatürk tişörtleri ve “Ne Mutlu Türküm Diyene” sözünün ev sahibi ülke için hakaret niteliği taşıdığını söylerken haberde bu ifadelere yer verilmesi dikkat çekti.

Haberde Nişanyan’ın, “Suudi Arabistan’da çıkarılan maç krizinin basit bir tişört krizi olduğunu mu sanıyorsunuz?” Amaç Türkiye’yi Arap Dünyası’na daha da düşman etmek, İsrail ve Batı’ya yaklaştırmak” sözleri vurgulandı.

FETÖ’cü Emre Uslu, Nişanyan’ın videosunu “Ergenekon düğmeye basmış demiş özetle” satırlarıyla paylaşırken haberde, “Uslu, yaşanan gelişmeleri Ergenekon yalanına bağladı.” denildi.

PERİNÇEK NE DEDİ

Suudi Arabistan’da yaşanan ‘Atatürk’ krizi sonrası Fenerbahçe ve Galatasaray’ın maça çıkmamasına tepki gösteren Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek Suudileri savundu.

Perinçek, X hesabından yaptığı paylaşımda Suudi rejiminin İsrail ile olan yakınlığını unutarak, “Türk takımlarına Suudi Arabistan’da yakışan Filistin dayanışmasıdır. Galatasaray ve Fenerbahçe sahaya ABD emperyalizmine ve İsrail siyonizmine karşı mücadele pankartlarıyla çıkmalıydı. O zaman Arap halkıyla yürek yüreğe birleşirlerdi” ifadelerini kullandı.

“ONLARI YÖNLENDİRENLER VAR”

“Galatasaray ve Fenerbahçe neden Almanya’ya veya Fransa’ya giderken Atatürkçü değiller de tam Suudi Arabistan Çin ve İran’la iyi ilişkilere yönelince Atatürkçü kesildiler?” gibi sözler sarf eden Perinçek, Galatasaray ve Fenerbahçe yönetimlerini Türkiye’de Atatürkçü mevziilerde görmüyoruz. Suudi Arabistan’da birden Atatürkçü kesildiler. Onları yönlendiren var. Galatasaray ve Fenerbahçe yönetimleri Türk milletiyle Arap ülkelerinin arasını açmak isteyen emperyalistlere alet oldular” iddiasında bulundu.

“HER ÜLKENİN HUKUKU, EGEMENLİĞİ VAR”

Perinçek, Suudi Arabistan’ın haklı olduğunu ima ederek paylaşımının devamında şunları kaydetti:

“Olayı iyi anlayalım. Her ülkenin egemenliği var. Her ülkenin hukuku var. Suudi Arabistan’da maç yapmayı kabul ettiğinize göre, o ülkenin egemenliğine ve hukukuna saygı göstereceksiniz. ABD ve İsrail’in dolduruşuna gelmeyeceksiniz. ABD emperyalizmine, Avrupa emperyalizmine, İsrail siyonizmine karşı Atatürkçü mevziide olmayanlar, Araplara karşı birden Atatürkçü kesildiler. Mustafa Kemal, Batı emperyalizmine karşı savaşın kahramanıdır ve Arap ülkelerinin ve halklarının dostudur.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x