Steam Deck OLED parçalarına ayrıldı!

Valve, Steam Deck OLED modelini sürpriz bir şekilde global olarak piyasaya sürdü ve bu durum oyun ve teknoloji meraklılarını heyecanlandırdı. Bu yeni modelin en önemli özelliği, önceki 7 inç LCD ekrandan bir adım öteye geçen, biraz daha büyük bir 90Hz OLED ekran sunması. Ekranın 1.000 nitlere varan zirve parlaklık değeri, daha canlı bir oyun deneyimi vadetmektedir.

YouTube fenomeni Dave2D, Steam Deck OLED modelini eline alarak, eski modele göre iyileştirmelerini detaylı bir şekilde inceledi. Bu inceleme, yeni modelin önceki versiyona kıyasla ne gibi avantajlar sunduğunu gözler önüne serdi.

Yeni modelin, önceki versiyonundan farklı olarak kullanılan 6nm işlemci, güçlendirilmiş batarya ve geliştirilmiş soğutma sistemi gibi özellikleri, gözle görülür iyileştirmeler sağlıyor. Yapılan testlerde, Steam Deck OLED modeli, yük altındayken önceki modele göre yaklaşık 2 desibel daha sessiz çalışıyor ve 5 derece daha serin kalıyor.

Steam Deck OLED parçalarına ayrıldı!

Cihazın iç kısmında, Valve, çip için maksimum 15 watt TDP değerine sahip tek bir bakır ısı borusunu korumayı tercih etti. Ayrıca, hava sirkülasyonu için biraz daha büyük ve sessiz bir fan bulunuyor. Yeni adı “Sephiroth” olan 6nm yonga seti, eski 7nm versiyonundan minimal farklar gösteriyor.

Daha büyük batarya sadece gösteriş için değil; tüm test edilen oyunlarda pil ömrünü uzatıyor. Özellikle Cyberpunk 2077 veya Control gibi talepkar oyunlarda, OLED modeli yük altındayken 20 dakikadan fazla süreyle çalışabiliyor ve yaklaşık iki saat sonra şarj gerektiriyor. Buna karşılık, Dead Cells gibi daha az talepkar oyunlarda, pil ömrü sekiz saate kadar çıkıyor, bu da önceki modele göre bir buçuk saatlik bir artış anlamına geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x